NEFUNGUJÍCÍ MANŽELSTVÍ

Posted on Posted in Příběhy z konstelací

Jsou spolu už spoustu let, děti pomalu odrůstají a žena se necítí v partnerství dobře. Už to dávno není to, co to bývalo.
Je hodně unavená. S mužem si nemají co říct, ale pořád ho má ráda a rodina je pro ni hodně důležitá.
Stavíme zástupkyni za ni a za jejího partnera. Muž sedí v křesle, tvrdí, že ji má rád, ale že už neví, co má dělat víc. Ona je smutná, jde z ní cítit obrovská únava.
Na začátku vztahu to bylo prima, pak přišly děti a pro oba byla rodina velice důležitá. Jenže zapomněli jeden na druhého. Zapomněli myslet na sebe samotné.
Aby klientka mohla lépe pochopit obraz rodinné oběti, postavili jsme do konstelace její maminku. Teď byla oběť teprve parádní. Chodila za ní a jen jí stále opakovala, že chce, aby byla dcera šťastná. Žena se spíše cítila ohrožená, ukřivděná a stále opakovala matce, že už ji má nechat na pokoji. Jenže matka obětovala svůj život pro své děti! Má přeci právo po nich chtít, aby byly šťastné! Zvláštní model, ale jak je funkční!
Krásný obraz rodinného vzorce. Všichni se obětovali pro rodinu, její máma, babička,… Model, který byl v dané době velice častý. Model, který bohužel v mnohých rodinách funguje stále. Pro rodinu a její domnělé štěstí ztrácíme sami sebe. Oba. Žena má pocit, že dělá víc, protože se vzdala všeho, co měla předtím a muž to má tak nějak podobně, nechápe, co po něm ještě jeho žena chce. A tak spolu žijí, naštvaní a ukřivdění.
Ale po uvědomění své role oběti má partnerství velkou šanci na pokračování. Ono, když už jste spolu nějakých 15, 20 let, bez transformace to partnerství žít nemůže. Nemá z čeho. První zamilovanost je pryč a často zůstává jen naštvanost, prázdnota a pocit bezmocnosti.
Klientka z této konstelace nebyla nadšená, byla až v šoku, že to takhle „dotáhli“. S Michalem jsme jí vysvětlovali, že je to proces vztahu a pokud se s obětí ve vztahu pracuje a oba si ji uvědomí, je obrovská šance na změnu.
Podle této konstelace vypadalo, že mají oba dva potenciál to změnit. Jen musí najít společnou řeč a chuť to řešit.